poniedziałek, 14 marca 2016

Przedawkowanie białka

przedawkowanie białka
Zasadniczo, jeżeli mówimy o białku, to musimy wskazywać na produkt ze wszech miar dla nas pozytywny. Jednakże nie powinniśmy się w tym twierdzeniu zagalopowywać nazbyt daleko. Każda substancja w nadmiernych ilościach jest szkodliwa i białko w tym kontekście nie jest żadnym wyjątkiem. Jego przedawkowanie może mieć bardzo poważne skutki dla naszego zdrowia i należy o tym fakcie bezwzględnie pamiętać zanim po zwiększoną ilość białka w diecie sięgniemy. Jest to szczególnie ważne dla wszystkich tych osób, które swoją dietę opierają w głównej mierze na mięsie i na rybach, czyli dwóch składnikach powodujących dostarczenie bardzo dużych ilości białka.

Za dużo białka

Czym nam grozi nadmierna ilość białka w organizmie? Wskutek tego, że możemy mieć do czynienia z odkładaniem się w stawach sporej ilości kwasu moczanowego, możemy mówić o znacznie zwiększonym ryzyku wystąpienia podagry zwanej tu i ówdzie również dna moczanową. Poza tym warto wskazać na to, że przedawkowanie białka przyczynia się do nadmiernego obciążenia naszych nerek, a tym samym może dojść do upośledzenia funkcji tego narządu. Zbyt duża ilość białka na pewno może być dla nas bardzo niebezpieczna i powinniśmy mieć tego świadomość. Należy, więc kontrolować ilość spożywanego białka, a w szczególności powinny kontrolować tę ilość spożywanego białka osoby, które się odchudzają. W ich przypadku ilość spożywanego każdego dnia białka nie powinna przekroczyć wartości od 1,5 do 2 gram na każdy kilogram masy ich ciała.

Badanie wartości białka

W ich przypadku warto również przed podjęciem kuracji odchudzającej zbadać takie parametry krwi jak Alat, Aspat, kreatyninę czy też mocznik. Wyniki tychże badań mogą, bowiem nam wiele powiedzieć na temat kondycji naszych nerek. Takie badania warto sobie powtarzać, aby być pewnym, że nasze nerki pracują prawidłowo i nie są szczególnie narażone na jakieś komplikacje. Przedawkowanie białka jak i jego zbyt mała ilość w diecie są bardzo dla nas niebezpieczne i dlatego też zadbanie o prawidłową ilość spożywanego białka jest kwestią kluczową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz