wtorek, 7 czerwca 2016

Czy warto wyrzucić z diety białko

Białko to jeden z kluczowych składników naszej diety. O białku w sposób szczególny mówi się u sportowców, u osób pragnących zwiększyć swoją masę mięśniową, aczkolwiek na pewno nie tylko w odniesieniu do nich białko ma bardzo istotne znaczenie. Jest ono niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu bez wyjątku. Niezależnie, więc czy ktoś jest sportowcem, nauczycielem, urzędnikiem, czy mówimy o dzieciach, czy o osobach dorosłych, białko musi pojawić się w ich codziennej diecie. Co więcej, z uwagi na to, że białka nie można zmagazynować na zapas, należy o jego dostarczenie do organizmu zadbać każdego dnia.

Nowe białko

bialko serwatkowe
Co jeśli nie dostarczylibyśmy owego białka? Tutaj możemy mówić o bardzo wielu negatywnych skutkach, włącznie z zagrożeniem dla naszego życia. Przyjrzyjmy się pokrótce negatywnym skutkom niedoboru białka w organizmie. Zbyt mała jego ilość jest przyczyną zahamowania wzrostu oraz ogólnego rozwoju dzieci i młodzieży, aczkolwiek oczywiście pojęcie niedoboru białka nie dotyczy wyłącznie ich. De facto jest on groźny dla każdego człowieka. Może wywoływać wiele niepożądanych efektów, w tym na pewno należy wskazać na takie jak chociażby odtłuszczenie wątroby, apatia, ogólne rozbicie, zmiany na skórze, występowanie obrzęków, łamliwość włosów, paznokci, osłabione mięśnie czy też bardzo silny spadek odporności organizmu. Jak już wcześniej wspomniano, niedobór białka jest w szczególny sposób groźny dla dzieci i młodzieży. Powoduje to, iż o jego dostarczenie powinny zadbać także kobiety w ciąży.

Rozwój organizmu

Wszakże sposób ich odżywiania rzutuje na rozwój płodu. Nie wspomnieliśmy jeszcze o jednym bardzo istotnym i możliwym do wystąpienia skutku ubocznym niedoboru białka. Chodzi nam mianowicie o kwashiorkor, co może nawet doprowadzić do śmierci danej osoby. Tym samym nikt z nas nie powinien unikać produktów białkowych, produktów pełnobiałkowych. Te ostatnie są szczególnie ważne dla każdego organizmu bez żadnego wyjątku. My w tym miejscu chcemy również wskazać na pewną grupę ludzi, w których sposobie odżywiania możemy doszukać się dosyć szczególnego ryzyka związanego z niewystarczającą ilością dostarczanego do organizmu białka. Chodzi nam mianowicie o wegetarian, w których menu nie ma produktów mięsnych, a to przecież podstawowe źródło białka w pożywieniu. W odniesieniu do wegetarian należy wskazać na soję, jako na produkt, który powinien stanowić bardzo ważny element codziennego sposobu ich odżywiania. Wszakże to właśnie soja jest jedyną pełnobiałkową rośliną, jaka jest nam znana.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz